İçeriğe geç

Finansal Oranlar ve Borsa Performans Oranları İlişkisi: İMKB’ de İşlem Gören Bankaların Kanonik Korelasyon Analizi

23/08/2013

Hakan BEKTAŞ ve Mustafa TEKİN, Finansal Oranlar ve Borsa Performans Oranları İlişkisi: İMKB’ de İşlem Gören Bankaların Kanonik Korelasyon Analizi, Marmara Üniversitesi İ. İ. B. F. Dergisi (Econlit – ULAKBİM) , Ağustos 2013, Cilt 34, Sayı 2, s. 317-329.

Makaleye erişim için: http://dosya.marmara.edu.tr/ikf/iib-dergi/2013-1/317-329.pdf

FİNANSAL ORANLAR VE BORSA PERFORMANS ORANLARI İLİŞKİSİ: İMKB’ DE İŞLEM GÖREN BANKALARIN KANONİK KORELASYON ANALİZİ

Özet

Çok değişkenli istatistiksel bir teknik olan kanonik korelasyon analizi, her bir veri setinin ikiden az değişken içermemesi koşuluyla iki veri kümesi arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu çalışmada, 2011 yılında İMKB’ de işlem gören mevduat bankalarının borsa performans oranları ile bilançolarından elde edilmiş finansal oranları arasındaki ilişki kanonik korelasyon analizi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, banka hisse senetlerine yapılacak yatırımlarda özellikle net dönem karı (zararı) / toplam aktifler ile piyasa değeri/ defter değeri oranlarının incelenmesi gerektiğini göstermiştir.

Anahtar Kelimeler: Kanonik korelasyon analizi, Bankacılık, Finansal oranlar

JEL Sınıflaması: C39, G21

THE RELATIONSHIP OF FINANCIAL RATIOS AND STOCK EXCHANGE PERFORMANCE RATIOS: CANONICAL CORRELATION ANALYSIS OF BANKS TRADING IN ISTANBUL STOCK EXCHANGE

Abstract

Canonical correlation analysis is a multivariate statistical technique, provided that each data set does not contain fewer than two variables, examines the relationship between two sets of data. In this study, the relationship between stock exchange performance ratio of deposit banks traded in Istanbul Stock Exchange (ISE) in 2011 and financial ratios obtained from their balance sheets were examined by canonical correlation analysis. The obtained results show that particularly net income(loss)/total assets and market value/book value ratios should be examined to invest in bank stock certificates.

Keywords: Canonical correlation analysis, Banking, Financial ratios

JEL Classification: C39, G21

One Comment leave one →
  1. 23/08/2013 9:10 PM

    Tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim beyfendi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: