İçeriğe geç

“Açıklayıcı Faktör Analizi” başlıklı kitabımız raflarda…

02/03/2017

Beta Yayıncılık tarafından basılan “Açıklayıcı Faktör Analizi” başlıklı kitabımız raflarda yerini aldı.

Faktör analizi, gizil değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesini mümkün kıldığından; sosyal bilimlerde istatistiğin en büyük başarı öykülerinden biridir. Faktör analizi, gözlenen değişkenlerin ardında yatan gizil değişkenlere ulaşmak için bir yol sunmaktadır.”

“Sofistike prosedürlerin metodolojisini anlatmak için el kitapları da gereklidir. Bu bağlamda, Dr. Hakan Bektaş’ın hazırladığı bu el kitabı, FACTOR programının mükemmel bir tamamlayıcısıdır. Bu el kitabı, faktör analizine aşina olmayan okuyucuların metotları, prosedürleri ve göstergeleri anlamalarına yardımcı olacaktır. Yazar, analizin nasıl uygulanacağını gösteren örnekleri koymaya bir hayli çaba ve özen göstermiştir. Bu sayede, okuyucular da kendi verilerini nasıl analiz edebileceklerini anlayabilecekler.

Urbano Lorenzo – Seva

Universitat Rovira i Virgili, Spain 

FACTOR Programının Geliştiricisi

Bir araştırmacı, tüketicilerin belirli bir ürüne/hizmete ilişkin algısını ve düşüncesini ölçmek istediğinde ya da bir firma sahibi, işletmesinin imajını ölçmek istediğinde aslında gözlenemeyen yapılarla ilgilenecektir. Bahsedildiği üzere, doğrudan gözlenemeyen yapıları temsil ettiği düşünülen gözlenen değişkenler kullanılarak dolaylı olarak ölçme işlemi gerçekleştirilecektir. Ardından ise araştırmacı, çok fazla gözlenen değerden oluşan bir veri kümesi yani çok değişkenli bir veri matrisi ile karşı karşıya kalacaktır. Bu aşamada araştırmacı, çok sayıda gözlenen değerden oluşan veri kümesinin ardındaki faktör yapısını bilmek isteyecektir. Bir diğer ifadeyle, büyük ve karmaşık veri kümesini basitleştirmek ve anlaşılabilir kılmayı amaçlayacaktır. Bu amaç doğrultusunda ise araştırmacının, yaklaşık yüzyıl önce geliştirilmiş ve hala en yaygın kullanılan istatistiksel yöntemlerden biri olan faktör analizini kullanması önerilmektedir.

Müşteri memnuniyeti, marka sadakati, çalışma yaşam kalitesi, motivasyon, kaygı, empati vb. gizil yapılar ile ilgileniyorsanız, faktör analizini kullanabilirsiniz.

Kitabı edinmek için tıklayınız.  (Beta e-ticaret) (Kargolama hizmeti ücretsizdir)

Kitabı edinmek için tıklayınız. (idefix)

Kitabı edinmek için tıklayınız. (Kabalcı)

Kitabı edinmek için tıklayınız. (Kitapyurdu)

 

No comments yet

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: